| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Authentication method | 802.1x |
| Bandwidth | 96 Gbit/s |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Connectivity technology | Wired |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T |
| Depth | 310 mm |
| Electromagnetic emissions | CE mark, FCC Part 15 Class A, VCCI Class A, C-Tick |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Heat dissipation | 34.2 BTU/h |
| Height | 43 mm |
| I/O ports | 48 x 10/100/1000 Mbps 4 x SFP |
| Input current | 8 A |
| Latency | 2,900ns |
| MAC address table | 8000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 570972 h |
| MIB support | RFC 1213 MIB II, RFC 1643, RFC 1493 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3az |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Safety | CE mark, cUL IEC950/EN60950 |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Switch type | Unmanaged |
| Weight | 4.6 kg |
| Width | 440 mm |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, Low Voltage Directive (LVD), RCM, UL, VCCI |
| Warranty period | 2 year(s) |
Specific References
NETGEAR GS748PP Data Sheet
check_circle
check_circle