| 10G support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 40 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Cables included | LAN (RJ-45), USB Type-C |
| Depth | 86.4 mm |
| Height | 990mm |
| Latency (10 Gbps) | 82 µs |
| MAC address table | 96000 entries |
| Networking standards | Plug and Play, CE, FCC Class A certified, UL, TUV GS, VCCI, C-Tick, BSMI CNS 13438 Class A |
| Noise level | 97.4 dB |
| Power consumption (typical) | 9W |
| Switch layer | L7 |
| Switching capacity | 993.6 Gbps |
| Throughput | VHT20, VHT40, VHT80 |
| USB 2.0 ports quantity | 7 |
| Weight | VFD and cable: 36.6 lb; Pole (each): 50.7 oz; Base: 66.1 lb (VFD and cable: 1.29 lb; Pole (each): 1.79 oz; Base: 2.33 lb) |
| Width | 993 mm |
Specific References
NETGEAR M4250-40G8XF-PoE++ Data Sheet
check_circle
check_circle