| Bandwidth | 32 Gbit/s |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Depth | 101 mm |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Height | 27 mm |
| Housing material | Metal |
| MAC address table | 8000 entries |
| Manual | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 5704358 h |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3az |
| Number of VLANs | 64 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Switch layer | L2/L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Weight | 830 g |
| Width | 286 mm |
| Compliance certificates | BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC), KC, VCCI |
| Warranty period | 5 year(s) |
Specific References
NETGEAR GS116EPP Data Sheet
check_circle
check_circle