| 10G support | No |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Depth | 300 mm |
| Flash memory | 512 MB |
| Flow control support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Full duplex | Yes |
| Height | 43.2 mm |
| Internal memory | 2048 MB |
| Latency (10 Gbps) | 2.27 µs |
| LED indicators | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Management protocols | SNMP V1, V2, V3 |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qav, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ak, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Number of VLANs | 4093 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Packet buffer memory | 32 MB |
| Power consumption (typical) | 133.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power source | AC |
| Power supply | 550 W |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Stackable | Yes |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Store-and-forward | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Switching capacity | 140 Gbit/s |
| Throughput | 372 Mpps |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 220 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| SFP28 ports quantity | 2 |
| IGMP proxy | Yes |
| IPv4 routes | 512 |
| IPv6 routes | 256 |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Compliance certificates | BSMI, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 48 |
| 6to4 tunnel | Yes |
Specific References
check_circle
check_circle